מאמרים-וכתבות


סודות ארץ הערבה | מאת גיל חובב

סודות ארץ הערבה
 
כמה פעמים ירדתם לאילת עם קבוצה? שאלה מעניינת במיוחד למי שעוסק בתיירות ומשנע קבוצות ממקום למקום כעניין שבשגרה. בנסיעה לאילת, כביש 90 מטעה מעט... הנסיעה המונוטונית, הדרך שאינה נגמרת והמדבר מסביב... אך איתות קטן של האוטובוס, אם לימין ואם לשמאל, חושף בפני האורחים עולם נפלא ובו חיים מרתקים המותירים אותם פעורי-פה.
ובעצם, מה כל כך מפתיע בכך? האיזור ידוע (כתיבה בחיוב ולא בשלילה) בפיתוחה של חקלאות הייטק מהמובילה בעולם באמצע השממה; תיירות אקולוגית או עולם טבע פראי מול נוף עוצר נשימה; פריצות דרך מדעיות ומפגשים טעוני אנרגיה של גוף ונפש...
נוסף על כל אלו אלה האנשים! אנשי המדבר! המפגשים האישיים עם אנשי המדבר, שהם צנועים ושקטים אבל מלאי חזון, פורצי דרך ומגשימי חלומות באמצע השממה וחדורים ברוחה של הציונות האמיתית...  בשנים האחרונות השתנתה התנועה בכביש 90, ומה שהתחיל כ"עצירות אגב" בדרך לאילת כדי "לתבל" את הנסיעה הארוכה, הפך לשטף של כניסות לאתרים אשר הולידו מפגשים מרתקים וצמא לעוד ועוד תכנים... בשנים האחרונות בחרו קבוצות רבות להישאר בערבה יום או יומיים, להתארח בסגנון כפרי, קיבוצי או פרטי, ולחוות את רוח המקום.
 
"האם אנחנו בכלל מתאימים לזה?" שאל אותי פעם תיירן (כן, כך נקראים מי שנדבקו בחיידק התיירות), בשקט מהוסס... התשובה היא מעט מורכבת. לכל קהל-יעד דרישות משלו.
תיירני הערבה ערכו בשנים האחרונות התאמות והוסיפו שיפורים לקהלים השונים. לצד "התיירות החינוכית" החלו להתארח בערבה קבוצות גמלאים במסגרת "קמפוס" של יומיים, במהלכם הם פוגשים אנשים, מקומות ונופים אופייניים לארץ הערבה, ונהנים מתוכן מרתק וליווי אישי.
קבוצות מבוגרים וחברות הייטק שנתפסו לרעיון מזמינות באחת בין 20 ל-40 חדרי אירוח, הזמנה המאפשרת ברוב המקרים "רכישת" כפר-נופש שלם כאתר אירוח פרטי בעבורם, ובכלל זה צוות מסור וצמוד לקבוצה, סדנאות יעודיות, בריכה אישית ומרחבי דשא לאירועי הערב.
במקום "לחפש זה את בלובי המלון" נפגשים כולם על הדשא המרכזי לשם גיבוש חברתי או לנופש משפחתי. החיבור הישיר, הטבעי, הבלתי-פורמאלי, דווקא על הדשא ביציאה מחדרי האירוח, בכפכפי אצבע ובטי-שרט, מנצחים בגדול!
 
מה בעצם קרה כאן?
 
ובכן, השינוי מתחיל בתפיסה...
תיירני הערבה לא עוד מוכרים חדרים בלבד!  כיום, הם מוכרים חוויה לאורח במסגרת קבוצתית או משפחתית.
כל חדר נמכר עם חבילת אירוח הכוללת הדרכות, סיורים ופעילויות (לדוגמא: הפרחת עפיפונים בדיונות, סיור חקלאי למטעי התמרים, טעימות בשדות החקלאיים ועוד...). חבילות אלה כלולות במחיר הלינה ומקנות לאורח חוויית אמת: מפגש אישי מנצח עם אנשי הערבה, מפגש המותיר טעם של עוד...בביקור הבא. מידי חודשיים או שלושה נבחר נושא, או אירוע מרכזי, מוביל, אירוע תמאטי, אשר סביבו נבנות חבילות האירוח לתקופת זמן מוגדרת. האירוע הקרוב, למשל, מציג את סוף עונת הגדיד בחברת חקלאי הערבה... לאןחים מזומנת חוויה אמיתית בסופ"ש עשיר בפעילויות, ביניהן ארוחות במטעי התמרים, סיורי יום וטעימות ממיטב מוצרי התמר המקומיים: ליקרים, עוגיות ואפילו בירה שהופקה מתמרים...
הנה כי כן, האורחים החוזרים בלוויית משפחותיהם או חבריהם מספקים הוכחה ניצחת כי התוכן קובע והתוכן מנצח!   
אז בנסיעה הבאה דרומה, עצרו לרגע!  
ואם תבחרו בדבר האמיתי, בחוויה אותנטית, במפגש אישי ובהצצה אל עולם חדש – דברו איתנו!
 
ברוכים הבאים לארץ הערבה!
 
הכותב: גיל חובב, יועץ תיירות ובעל חברת שיווק בתחום התיירות. מתמחה בשיווק מרחבים גיאוגרפיים בישראל.